wtorek, 11 wrzesień 2018 18:16

Projekt ustawy PSMG dla Ludzi Morza

Napisane przez

Polskie Stowarzyszenie Morskie- Gospodarcze im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni  wychodząc naprzeciw oczekiwaniom ludzi morza złożyło do Ministerstwa Finansów projekt dotyczący opodatkowania pracowników zatrudnionych na statkach morskich jednolitym zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
Problem braku stosownych uregulowań w zakresie opodatkowania oraz ubezpieczeń społecznych   nie został do tej pory uregulowany i w sposób istotny ogranicza możliwości zatrudnienia oraz przyczynia się do odpływu kadr za granicę. Polska niestety jest niechlubnym wyjątkiem wśród krajów europejskich, gdzie sprawy opodatkowania pracowników zatrudnionych na statkach morskich uregulowane są na podstawie dwustronnych umów międzynarodowych. Inne kraje poprzez stosowanie wszelakich ulg i zachęt bardzo silnie wspierają rozwój branży morskiej oraz zatrudnienie na statkach. Projekt PSMG jest skierowany co należy podkreślić do wszystkich ludzi morza w tym również do branży off-shore. W projekcie zastosowano regułę 183 dni przepracowanych na statku jako warunek konieczny do objęcia tym rodzajem opodatkowania. Wynika to z charakteru zatrudnienia, który w większości opiera się na systemie kontraktowym. Stałe umowy o pracę w dalszym ciągu należą bowiem w tej branży do wyjątków. Okresy zatrudnienia są bardzo różne i zależą od tego, czy uda się podpisać następny kontrakt. Na zatrudnienie nie tylko marynarzy istotny wpływ ma niejasność i zmienność umów międzynarodowych regulujących w tym przypadku ulgę podatkową. Zmienne i nieprzewidywalne interpretacje tych przepisów  odstręczają zagraniczne przedsiębiorstwa żeglugowe przed zatrudnianiem polskich pracowników nie tylko marynarzy. To w istotny sposób przekłada się na problemy ze szkoleniem nowych kadr i co bardzo istotne do odpływu naszych kadr za granicę. Dlatego jasne i przejrzyste przepisy mają zahamować ten trend oraz przyczynić się do zwiększenia zatrudnienia i otwarcia na nowe rynki pracy.
Z tej formy opodatkowania mogą skorzystać wszyscy zatrudnieni na statkach morskich o ile uznają, iż jest ona dla nich korzystna lub pozostać przy poprzedniej formie opodatkowania, czy zwolnienia. Wielkość opodatkowania uzależniona jest od stanowiska pracy oraz czasu przepracowanego na statku, ale nie mniej niż 183 dni. Wzorem innych krajów do tego czasu pracy można wliczyć okresy odbytych szkoleń zawodowych , dojazdów na statek czy niezdolności do pracy wynikłej z wypadku na statku.
O samego początku prace nad stosownymi rozwiązaniami wspierane były przez Panią Poseł Dorotę Arciszewską-Mielewczyk Przewodniczącą Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

                                                                                                                                           Jacek Marzec
                                                                                                                                                     PSMG

USTAWA PROJEKT PSMG - Kliknij   

 

 Opinie, uwagi, pytania, komentarze prosimy kierować na adres - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czytany 2667 razy

NASZ KONTAKT

Polskie Stowarzyszenie Morskie- Gospodarcze im. E. Kwiatkowskiego

81-388 Gdynia ul. Traugutta 2
Sekretariat PSMG

 images\pdf\Gazet67.pdf

 

 

Wesprzyj nasze stowarzyszenie finansowo.

Nasze konto Nr 19 1020 3408 0000 4702 0161 0187